Tässä asussa on vähän sellaista Barbie- fiilistä, varsinkin jos takki on pinkki! Minulla oli tämä asukokonaisuus toisena päivänä päällä pinkillä takilla ja kaupassa joku vanhempi rouva tuli kehumaan, miten kaunista ja värikästä pukeutumista tämä asuni on. Made my day! On ihanaa, jos uskaltaa kehua tuntemattoman ihmisen asua, mikäli siitä pitää. Minulle jäi todella hyvä fiilis koko loppupäiväksi, noin pienellä vaivalla. Olen kyllä itsekin sitä mieltä, että suomalaisessa katukuvassa saisi näkyä enemmänkin värikkäitä takkeja tai vaatteita - ei vain mustia, harmaita tai ruskeita.
Villakangastakki - itsetehty
Paita - Urban Classics
Minihame - Link (kirppikseltä)
Sukkahousut - Snag Tights
Nilkkurit - Calvin Klein
Laukku - Furla
Kehumisen ja positiivisen palautteen antamista pitäisi kieltämättä tehdä itsekin enemmän. Blogimaailmassa ja ystävien kanssa se on helppoa, sekä tulee luonnostaan, mutta positiivisella palautteella on hurjan suuri merkitys myös työelämässä ja harrastuksissa. Ohimennen tuntemattoman tai vaikkapa työkaverin asun, laukun, jonkin teon tai vaikkapa hymyn kehuminen ei vie kuin muutaman sekunnin omasta ajastasi, mutta voi olla merkittävä kohtaaminen kyseiselle henkilölle.
Ainakin omassa elämässäni näitä kohtaamisia tulee harvoin. Toki en liikukaan yhtä paljon esimerkiksi kaupungilla ja ravintoloissa, kuten ennen. Enemmän saan kommentteja, että pitäisi pukeutua ikäni mukaisesti, kommentteja liian lyhyestä hameesta tai painosta. Nämä tulevat suurimmilta osin SoMen kautta anonyymeilta tai keski- ikäisiltä ihmisiltä.
Älä anna iän määrittää pukeutumistasi, se on oma asiasi miten pukeudut. Tyylisi ei ole muiden hallittavissa oleva juttu. Ainakin minulle jää tuollaisista negatiivisista ja pukeutumisen rajoittamiseen tähtäävistä kommenteista usein sellainen kuva, että naisen pitäisi muuttua näkymättömäksi vanhetessaan ja olla niin muiden hallittavissa. Minusta se on väärin. Elämässä on muutenkin monia paineita tuovia asioita ja sääntöjä noudatettavana.
Pukeutumisen ja arjen pitää olla myös hauskaa, mukavaa, vapautta ja ilahduttavaa. Pukeutuminen on ehkä helpoin keino tuoda omaa persoonallisuuttaan esille, varsinkin ei- niin- räiskyvälle ihmiselle. Kaikille tyyli ei ole niin tärkeä asia, mutta itse rakastan muotia, vaatteita ja tyyliä. Saan niistä paljon iloa ja näen tyylin elämänpituisena matkana, en vain yhden muotin ja/ tai yhden tavan kokonaisuutena.
Olen itseasiassa nuorempana pukeutunut huomattavasti tiukemman muotin mukaan kuin ennen, mikä sinänsä on hauskaa, että silloin puhuttiin persoonallisesta tyylistä ja tyylisuunnasta. Kyseisessä genressä oli niin paljon portinvartijoita sen kanssa mikä lasketaan genren mukaiseksi tyyliksi, että hohhoi. Käytännössä muotti oli ahdas ja muiden määrittelemä sen persoonallisuuden sijaan, aina tuli jotain sanomista uutta kokeillessa ja arvostelua jonnin joutavista asioista. Liian tiukat rajat, yleiset raamit ja muiden asettamat muotit siitä, mikä on ko. tyyliä, veivät pukeutumisesta ilon kokonaan. Luovuudesta puhumattakaan!
Noh, nykyään en määrittele tyyliäni. Toisinaan se on koko mustaa rock- tai gootti- viboilla, toisinaan värikästä ja pinkkiä, joskus ultranaisellista tai klassisempaa pukeutumista kynähameineen. Se olen minä, oli sitten päällä läppähametta kilisevillä ketjuilla korsettitopin kanssa tai pinkkiä viittatakkia röyhelömekon kanssa. Ei sillä ole väliä, sama ihminen siellä tyylin alla on. Musiikkimakukaan ei ole välttämättä sidonnainen siihen, miltä näytät. Tiesitkö, että kuuntelen pääasiassa raskasta rockia, goottirockia, grungea ja metallia vuosien takaa?
Olen vuosien mittaan tullut siihen tulokseen, että pukeutumista en rajoita, vaan kokeilen rohkeasti uutta, jos löydän jotain mistä pidän tai haluan kokeilla. Hyödynnän jo olemassa olevia vaatteita, sekä asusteita ja ompelen toisinaan uutta. Joskus myös muokkaan vaatteita mm. maalaamalla tai mallia muuttamalla. Huomioin pukeutumisessa päivän fiiliksen ja pyrin kokeilemaan uusia yhdistelmiä niillä samoilla vaatteilla, mitkä minulla jo on.
Pukeutumisessa vapaus on parasta! Erilaisten kokonaisuuksien testaaminen on myös hauskaa. Usein käy niin, että löydän uuden suosikkiyhdistelmän, mitä käytän jatkossa useiden vuosien ajan. Oletko joskus ostanut jonkun aivan ihanan vaatteen tai asusteen, mutta et ole käyttänyt sitä jostain syystä? Esimerkiksi siksi, että se tuntuu olevan jollain tavalla "liikaa", erikoinen tai liian kirkas? Pue se vaate päällesi, vaikka heti huomenna. Olemme täällä vain kerran.
Useampi erikoinen tyylijuttu tulee mieleen vuosien takaa. Voin omasta elämästäni kertoa, että en usko kenenkään muistavan, että olen käynyt nuorena kaupassa leipäpussit villasukkien päälle sidottuna. Isäni ei tosin antanut sitä unohtaa, hahah. Teininä tämä tapaus hävetti ihan sikana, vaikka hauska juttuhan tämä on näin jälkikäteen! Olin ulkona muiden sisarusten kanssa. Isällä oli siis kiire kauppaan ja pyysi minut kyytiin, joten hyppäsin suoraan autoon. Enhän minä ehtinyt kenkiä lähteä vaihtamaan tai edes huomannut, että eihän minulla edes ollut kenkiä. Isä huomasi sitten kaupassa, että kengät puuttuu, kun vierestä kuului pussien rapinaa ja sipsutusta.
Miten näin pääsi käymään ja miksi minulla ei ollut kenkiä jalassa? Villasukat ja leipäpussit niiden päällä olivat ihan voittamattomat, kun sisarusten kanssa yritettiin juosta ja liukua mahdollisimman pitkälle liukkaalla pihalla! Kengät eivät luistaneet tarpeeksi, mutta leipäpusseilla pääsi liukumaan pitkälle. Ihan vain vinkiksi, jos joskus kisaat siitä, kuka liukuu talvella pisimmälle muutaman juoksuaskeleen tai liukumäen avulla. Oli hauska kisa.
Suoraan sanottuna monet ihmiset ovat niin kiinni omassa elämässään ja päässään, että he eivät edes a) huomaa, että olet pukeutunut näyttävämmin tai erilaisemmin, tai b) muista jälkikäteen, jos olet pukeutunut heidän mielestään "oudosti". Ja vaikka muistaisivatkin, niin se fiilis mikä sinulla on ko. vaatteen tai asusteen kanssa on huomattavasti tärkeämpää kuin jonkun muun ohimenevä ja tuomitseva ajatus. :) Heiii, et sitä paitsi ole lähdössä ihmisten ilmoille villasukissa ja leipäpusseissa, kuten minä tein. Persoonallinen pukeutuminen ei satuta ketään, go for it!
Oletko sinä pukeutunut nuorempana jonkin alternative- tyylin mukaan? Oletko huomannut, että viimeisen vuoden sisällä monet alt- tyylit ovat taas alkaneet yleistyä katukuvassa, sekä sosiaalisessa mediassa?
Lue myös nämä postaukset:
Ihanaa alkanutta viikkoa sinulle!