Tässä asussa on vähän sellaista Barbie- fiilistä, varsinkin jos takki on pinkki! Minulla oli tämä asukokonaisuus toisena päivänä päällä pinkillä takilla ja kaupassa joku vanhempi rouva tuli kehumaan, miten kaunista ja värikästä pukeutumista tämä asuni on. Made my day! On ihanaa, jos uskaltaa kehua tuntemattoman ihmisen asua, mikäli siitä pitää. Minulle jäi todella hyvä fiilis koko loppupäiväksi, noin pienellä vaivalla. Olen kyllä itsekin sitä mieltä, että suomalaisessa katukuvassa saisi näkyä enemmänkin värikkäitä takkeja tai vaatteita - ei vain mustia, harmaita tai ruskeita.
Villakangastakki - itsetehty
Paita - Urban Classics
Minihame - Link (kirppikseltä)
Sukkahousut - Snag Tights
Nilkkurit - Calvin Klein
Laukku - Furla
Kehumisen ja positiivisen palautteen antamista pitäisi kieltämättä tehdä itsekin enemmän. Blogimaailmassa ja ystävien kanssa se on helppoa, sekä tulee luonnostaan, mutta positiivisella palautteella on hurjan suuri merkitys myös työelämässä ja harrastuksissa. Ohimennen tuntemattoman tai vaikkapa työkaverin asun, laukun, jonkin teon tai vaikkapa hymyn kehuminen ei vie kuin muutaman sekunnin omasta ajastasi, mutta voi olla merkittävä kohtaaminen kyseiselle henkilölle.
Ainakin omassa elämässäni näitä kohtaamisia tulee harvoin. Toki en liikukaan yhtä paljon esimerkiksi kaupungilla ja ravintoloissa, kuten ennen. Enemmän saan kommentteja, että pitäisi pukeutua ikäni mukaisesti, kommentteja liian lyhyestä hameesta tai painosta. Nämä tulevat suurimmilta osin SoMen kautta anonyymeilta tai keski- ikäisiltä ihmisiltä.
Älä anna iän määrittää pukeutumistasi, se on oma asiasi miten pukeudut. Tyylisi ei ole muiden hallittavissa oleva juttu. Ainakin minulle jää tuollaisista negatiivisista ja pukeutumisen rajoittamiseen tähtäävistä kommenteista usein sellainen kuva, että naisen pitäisi muuttua näkymättömäksi vanhetessaan ja olla niin muiden hallittavissa. Minusta se on väärin. Elämässä on muutenkin monia paineita tuovia asioita ja sääntöjä noudatettavana.
Pukeutumisen ja arjen pitää olla myös hauskaa, mukavaa, vapautta ja ilahduttavaa. Pukeutuminen on ehkä helpoin keino tuoda omaa persoonallisuuttaan esille, varsinkin ei- niin- räiskyvälle ihmiselle. Kaikille tyyli ei ole niin tärkeä asia, mutta itse rakastan muotia, vaatteita ja tyyliä. Saan niistä paljon iloa ja näen tyylin elämänpituisena matkana, en vain yhden muotin ja/ tai yhden tavan kokonaisuutena.
Olen itseasiassa nuorempana pukeutunut huomattavasti tiukemman muotin mukaan kuin ennen, mikä sinänsä on hauskaa, että silloin puhuttiin persoonallisesta tyylistä ja tyylisuunnasta. Kyseisessä genressä oli niin paljon portinvartijoita sen kanssa mikä lasketaan genren mukaiseksi tyyliksi, että hohhoi. Käytännössä muotti oli ahdas ja muiden määrittelemä sen persoonallisuuden sijaan, aina tuli jotain sanomista uutta kokeillessa ja arvostelua jonnin joutavista asioista. Liian tiukat rajat, yleiset raamit ja muiden asettamat muotit siitä, mikä on ko. tyyliä, veivät pukeutumisesta ilon kokonaan. Luovuudesta puhumattakaan!
Noh, nykyään en määrittele tyyliäni. Toisinaan se on koko mustaa rock- tai gootti- viboilla, toisinaan värikästä ja pinkkiä, joskus ultranaisellista tai klassisempaa pukeutumista kynähameineen. Se olen minä, oli sitten päällä läppähametta kilisevillä ketjuilla korsettitopin kanssa tai pinkkiä viittatakkia röyhelömekon kanssa. Ei sillä ole väliä, sama ihminen siellä tyylin alla on. Musiikkimakukaan ei ole välttämättä sidonnainen siihen, miltä näytät. Tiesitkö, että kuuntelen pääasiassa raskasta rockia, goottirockia, grungea ja metallia vuosien takaa?
Olen vuosien mittaan tullut siihen tulokseen, että pukeutumista en rajoita, vaan kokeilen rohkeasti uutta, jos löydän jotain mistä pidän tai haluan kokeilla. Hyödynnän jo olemassa olevia vaatteita, sekä asusteita ja ompelen toisinaan uutta. Joskus myös muokkaan vaatteita mm. maalaamalla tai mallia muuttamalla. Huomioin pukeutumisessa päivän fiiliksen ja pyrin kokeilemaan uusia yhdistelmiä niillä samoilla vaatteilla, mitkä minulla jo on.
Pukeutumisessa vapaus on parasta! Erilaisten kokonaisuuksien testaaminen on myös hauskaa. Usein käy niin, että löydän uuden suosikkiyhdistelmän, mitä käytän jatkossa useiden vuosien ajan. Oletko joskus ostanut jonkun aivan ihanan vaatteen tai asusteen, mutta et ole käyttänyt sitä jostain syystä? Esimerkiksi siksi, että se tuntuu olevan jollain tavalla "liikaa", erikoinen tai liian kirkas? Pue se vaate päällesi, vaikka heti huomenna. Olemme täällä vain kerran.
Useampi erikoinen tyylijuttu tulee mieleen vuosien takaa. Voin omasta elämästäni kertoa, että en usko kenenkään muistavan, että olen käynyt nuorena kaupassa leipäpussit villasukkien päälle sidottuna. Isäni ei tosin antanut sitä unohtaa, hahah. Teininä tämä tapaus hävetti ihan sikana, vaikka hauska juttuhan tämä on näin jälkikäteen! Olin ulkona muiden sisarusten kanssa. Isällä oli siis kiire kauppaan ja pyysi minut kyytiin, joten hyppäsin suoraan autoon. Enhän minä ehtinyt kenkiä lähteä vaihtamaan tai edes huomannut, että eihän minulla edes ollut kenkiä. Isä huomasi sitten kaupassa, että kengät puuttuu, kun vierestä kuului pussien rapinaa ja sipsutusta.
Miten näin pääsi käymään ja miksi minulla ei ollut kenkiä jalassa? Villasukat ja leipäpussit niiden päällä olivat ihan voittamattomat, kun sisarusten kanssa yritettiin juosta ja liukua mahdollisimman pitkälle liukkaalla pihalla! Kengät eivät luistaneet tarpeeksi, mutta leipäpusseilla pääsi liukumaan pitkälle. Ihan vain vinkiksi, jos joskus kisaat siitä, kuka liukuu talvella pisimmälle muutaman juoksuaskeleen tai liukumäen avulla. Oli hauska kisa.
Suoraan sanottuna monet ihmiset ovat niin kiinni omassa elämässään ja päässään, että he eivät edes a) huomaa, että olet pukeutunut näyttävämmin tai erilaisemmin, tai b) muista jälkikäteen, jos olet pukeutunut heidän mielestään "oudosti". Ja vaikka muistaisivatkin, niin se fiilis mikä sinulla on ko. vaatteen tai asusteen kanssa on huomattavasti tärkeämpää kuin jonkun muun ohimenevä ja tuomitseva ajatus. :) Heiii, et sitä paitsi ole lähdössä ihmisten ilmoille villasukissa ja leipäpusseissa, kuten minä tein. Persoonallinen pukeutuminen ei satuta ketään, go for it!
Oletko sinä pukeutunut nuorempana jonkin alternative- tyylin mukaan? Oletko huomannut, että viimeisen vuoden sisällä monet alt- tyylit ovat taas alkaneet yleistyä katukuvassa, sekä sosiaalisessa mediassa?
Lue myös nämä postaukset:
Ihanaa alkanutta viikkoa sinulle!
Eikä nuo pussit jalassa 😂🫶🏻 Nätti tyyli ja takki - olet taitava!
VastaaPoistaSitä sattuu, kun tulee äkkilähtö kauppaan! :DD Nolotti kyllä kauan, kun isä aina kertoi kavereille ja poikaystäville tuosta keissistä, mut nykyään tälle osaa jo nauraa. Kiitos paljon! Tästä takkikaavasta tuli kyllä hyvä, vaikka itse sanonkin. Pari pientä muutosta tekisin tähän, mut muuten ihanan monikäyttöinen, kun kaulukset saa lähelle kaulaa ja sit tuolleen herrainkaulusten tyyliin. :) Ihanaa viikkoa siulle! <3
PoistaApua toi leipäpusseilla luistelu kuulostaa ihan sikakivalta! :D jos näkisin kaupassa jonkun leipäpussit jaloissa niin eka ajatus olisi käytäntö - onko hän vaikka matkaaja jolla ei ole keliin sopivia kenkiä ja hän keksi luovan ratkaisun - ja sen jälkeen että hän on varmaan trendsetter :D varmaan etsisin somesta onko tämä joku uusi juttu.
VastaaPoistaVoi ei niitä portinvartijoita jotka katsoi muita nenän vartta pitkin... muistan tuollaiset tyypit mutta onneksi jäivät sinne peruskouluun. Ikävintähän oli tuollaisessa se, että autuaan tietämättömänä meni ostamaan vaikka tietynlaisen kivan asusteen Cybershopista ja sai sitten anonyymivihaa joltain lokerolta siitä että on "poser" ja "tekee ihan väärin/matkii". No tuota, en koittanutkaan kuulua teidän "porukkaan" ja satuin vaan tykkäämään asiasta X ja yhdistin sen omaan tyyliini. Korsetit eivät ole goottien yksityisomaisuutta ja Hello Kitystä voi pitää vaikka ei olisi scene kid :D
Tuosta positiivisesta kommentoinnista tulee itsellekin niin hyvä mieli kun piristää toisen päivää. Silti ihan liian harvoin teen sitä - oon niin tolkuttoman ujo ja en halua "häiritä" muita. On ihana nähdä räväkästi pukeutuvia ihmisiä ikään katsomatta, se inspiroi pitämään kiinni omasta jutustaan. Kuka loppujen lopuksi osaa vastata millainen pukeutuminen on missäkin iässä "sallittua"? Joutaa roskakoriin sellaiset raamit!
Haha, joo - se oli hauskaa ja pystyi liukumaan kauas "seisaalteen"! :D :D Ihana, tuolla tavalla tosiaan voisi tänä päivänä ajatella, että mikäs juttu tämä on. Sen verran kaikenlaista näkee varsinkin isoissa kaupungeissa ja ulkomailla! ^^ Tästäpä siis seuraava trendi Suomen talveen, pääsee vielä vauhdikkaammin alamäkeen kuin tennareilla.
PoistaJoo, siis varsinkin ns. eliittigootit katsoivat muita nenävarttaan pitkin, jos et ollut cyber tai Lip Servicen ym. perään. Mut onneksi tuollaiset ovat jääneet suurimmilta osin peruskouluun ja amikseen, vaikka toki osa ei kasva niiltä ajoilta aikuiseksi koskaan. Tämäpä, miulle kans tuli vaikka mitä vihakommentteja, esimerkiksi kun ostin wetlook- korsetin ja pvc- hameen. :D Matkimistahan se, kun kaikissa alt- kaupoissa oli myynnissä kymmeniä, ellei satoja kappaleita samoja tuotteita! En tiedä, pyöritkö sie siellä foorumilla kans? Siellähän oli vaikka mitä avautumista "matkijoista" ja "ei gootit voi pukeutua näin (tyyliin käyttää farkkuja tms)" tai hankkia vaatteitaan paikasta X. Hauskaa sinänsä, miten paljon voi mennä tunteisiin, jos joku on ostanut samanlaisen tai samankaltaisen vaatteen. :) Ratkaisuhan tuohon olisi ollut uniikeille lumihiutaleille pukeutua sen verran persoonallisesti, ettei kaikki alt- kaupat ole samaa kamaa täynnä - esim. tuunata vaatteensa, ostaa kirppiksiltä, ommella itse tai pukea ne jotenkin muuten kuin katalogikuvissa ja alt- lehdissä. Oman aikansa ilmiöitä, nykyään ei ilmeisesti ihan yhtä toksista menoa ole, mitä oon pistänyt merkille.
Nimenomaan! Tuollaiset kommentit jäävät mieleen ja pitää itsekin ottaa tavaksi kehua useammin myös muita kuin perhettä ja läheisiä. :) <3 Mie olen kans ujo ja "tarkkailija" varsinkin alkuun uusien ihmisten kanssa, niin samaistun siuhun. Se vähän nostaa kynnystä kehua, mutta toisaalta siitä tulisi itsellekin hyvä fiilis, kun avaisi suunsa. ^^ Olen samaa mieltä, kiitos ajatuksia herättävästä kommentista! Miusta on aina ihanaa nähdä persoonallisesti pukeutuvia ihmisiä, oli ikää sit 20 tai 70. <3
Hei hauska kun juuri eilen kirjoitin (ja tänään julkaisin) postauksen, miten tyylini ei kuvasta luonnettani :D
VastaaPoistaTämä asu on superpiristävä, ihailin noita sukkiksia jo kun vilahtivat instassa <3 Ja hei postuastoive tähän väliin, olisi kiva koostepostaus asuistasi tuon saman hameen kanssa.
Jenkeissähän on kulttuuri, miten tuntemattomia kehutaan ja suomalaisten pitäisi ottaa tästä neuvoa ;) Itse kommentoin usein livenä, jos on aidosti positiivista palautetta asusta, kampauksesta ym. Ja mulle kommentoidaan oikeasti aina, kun käytän kultaista paljettihametta, sekä miehet että naiset :D Jenkeissä hame vasta villitisikin ja mieskin ihmetteli kommenttivyöryä sitä käyttäessäni :D Joten ehdottomasti pitää enennän kehua tuntemattomia <3
Mutta, toisten ulkonäon kehuminen tiettyyn pisteeseen asti on ok, muttei painon kommentointi ole ikinä ok. Kymmeniä kertoja sain edellisellä työpaikallani raskausuteluja tai jopa onnen toivotuksia. Ja ei, en ole tai ollut raskaana ja nämä loukkasi todella :(
Olipas ajatuksia herättävä postaus moneltakin kantilta :) Lopuksi sai vielä naurut muovipussikeissin kanssa :D
Kiitos paljon! <3 Haha, ei vitsi mikä sattuma ja pitää käydä ehdottomasti lukemassa, kun meillä on hieman eri näkökulmaa asiaan! :D Erilaisuus on hyvä asia ja mielipiteitä on monia.
PoistaKiitos, nämä sukkahousut ovat I-H-A-N-A-T! <3 Upea väri ja tuo kimallus on niin kaunista, sekä kestävää kun on kudottu tuonne sukkisten väliin. Miulla on nämä myös oranssina, niin pakko oli tilata nää pinkit myös. :) Kiitos toiveesta, voisinkin tämän toteuttaa aika pian - luonnoksista löytyy myös toinen koostepostaus, niin molemmat voisin julkaista tuossa maaliskuun aikana.
Jenkkien kulttuuri on kyllä ihailtavan avoin, vaikka muuten arvot ja asenteet eivät oikein vakuuta. :) Suomessa huomaa välillä itsekin, et menee ihan lukkoon, jos joku alkaa puhumaan esim. kaupassa tai julkisissa. Siitäkin huolimatta, et yleisesti ottaen tykkään keskustella, tutustua uusiin ihmisiin ja näin, mut silti menee pasmat helposti sekaisin. :D Sen verran harvinaista se on täällä. Tuosta kultaisesta hameesta kerroitkin IG:ssä ja blogissa, ihana vaatekappale kun herättää keskustelua! <3
Painon kommentointi ei ole ikinä ok. Tästä aiheesta avauduinkin IG:ssä läheisten kaverien puolella, mut miusta on älytön miten niin monet kokee, et kenenkään painon kommentointi ois ok. Eron huomaa myös siinä, miten miehet "miehistyvät" painon noustessa ja naisten painonnousua kommentoidaan huomattavasti herkemmin JA negatiivisemmin. Ikinä ei voi tietää, mitä painon taustalla on, niin on parempi pitää se leipäläpi kiinni. Tuollaiset kyselyt ja kommentit ovat varmasti loukanneet, ei ole hyvää käytöstä tuollainen! :( <3
Ihana kuulla tällaista palautetta, kiitos paljon! <3 Hahah, huippua et sain siut nauramaan - mietin jonkin aikaa, et poistanko kuitenkin tuon osuuden koko postauksesta, mut ehkäpä se rohkaisee jotakuta lukijaa pukeutumaan just niin miten itse haluaa, mutta ei ole vielä kehdannut! <3 <3
Kyllä odotin koko postauksen, että mitä olet niistä leipäpusseista tehnyt 😂 en arvannut!
VastaaPoistaIhana asu ja kiva, kun ihmiset rohkaistuvat kehumaan. Mitähän muuten se iän mukaisesti pukeutuminen tarkoittaa? Taisit osua oikeaan, eli näkymättömyyttä. Muuta en ainakaan itse keksi.
Olen pukeutunut aika pitkälti miten sattuu, eli genreihin en ole nuorenakaan kuulunut. Väärin olisi varmasti mennytkin, kun en osaa olla sillä tavalla muotin mukainen. Lainailu sieltä täältä tyyleistähän on just hauskaa.
Hahah, ei ehkä käynyt ekana mielessä! 😂🙈
PoistaKiitos paljon, ihana kuulla et pidät. 💕 Kieltämättä se on harvinaista, niin jää hyvin mieleen, kun joku uskaltaa sanaisen arkkunsa avata positiivisella mielellä. Nimenomaan - miekään en keksi muuta, kun samassa yhteydessä ainakin minulle on mainittu, et pitää olla pidempää, väljempää ja peittävämpää. Eli näkymättömyyden tielle vaan. Miusta on ikävää myös lukea, miten moni muu minua vanhempi vaikuttaja on kokenut vastaavaa ja ottanut kantaa mm. siihen, miten vanhempia vaikuttajia (erityisesti naisia) rajataan pressikuvista pois, vaikka he ovat olleet yhtälailla paikalla kuten nuoretkin vaikuttajat jne. 🙁 Aika ilkeää ja laskelmoivaa, kun jaetaan kymmeniä kuvia ja stooreja tapahtumista...
Tyylissä kokeileminen ja lainailu on todellakin hauskaa! Välillä löytyy uusia suosikkeja ja välillä sit huomaakin, et ehkä tää ei ollutkaan miun juttu. 😊 Kokeilemalla selviää moni asia! ^^
Minä olen kuunnellut punkkia ja rokkia teinistä asti. Parin kympin tienoilla innostuin rockabillystä ja jenkkiautoista. Se tyyli kantaa vielä tänäkin päivänä vaikkakin pukeutuminen on sittemmin muuttunut naisellisemmaksi rokilla höystettynä. Pukeudun kyllä arkisin "normivaatteisiin". Tykkään paljon kukkakuoseista :) tyyliä on aina kommentoitu "normi-ihmisten" toimesta, kenkiä etenkin miesten toimesta mutta ihan sama mulle :) aika paljon just minäkin yhdistelen mutta muotia en seuraa enkä osaa pukeutua muodikkaasti. Painoa on kommentoitu mutta kun on ibs niin ei mahda mitään pönköttävälle mahalle.
VastaaPoistaKävin muuten H&M:llä katselemassa sukkahousuja myyjän avustuksella mutta en uskaltanut ostaa kun näyttivät niin pieniltä. Tokmannilla oli Norlyt -40% niin ostin sovittamatta Comfortit joita testaan kunhan kelit vähän lämpenee. On yhdet ristiäiset tässä kuussa johon haluaisin pukeutua mekkoon :)
Minusta sulla on kiva oma tyyli ja tapa pukeutua, kateelliset ne huutelee. Sitäpaitsi sinähän olet nuori ja pitää pukeutua nuorekkaasti :)
Ihana kuulla, et siekin kuuntelet rokkia ja punkkia! <3 Mie kans olen kuunnellut teinistä asti aikalailla samaa musiikkia, samat genret ovat kuuntelussa edelleen ja välillä lisään uusia bändejä, sekä biisejä soittolistalle. :) Oiiij, rockabilly <3 Ja jenkkiautot! Meillä on kans sähköauton lisäksi jenkkiauto, ihana ja kieltämättä kallis, kun on jo tottunut sähköllä lataamaan.
PoistaIbs ja muut vatsan alueen sairaudet, sekä ongelmat ovat pahoja. Varsinkin siinä vaiheessa, kun ei ole vielä varmuutta miten pysyy mahdollisimman hyvässä kunnossa, kivuttomana ja muutenkin ns. hallinnassa. :( Ikävää, miten herkästi ihmiset kommentoivat toisten vartaloa ja ulkonäköä ylipäänsä.
Siinä on ollut hyvä ale! ^^ Kerro ihmeessä sit, mitä tykkäät ja istuuko mitoitus siulle hyvin! :) Mukavaa, et siellä on juhlat tiedossa - meillä taitaa seuraavat juhlat olla toukokuussa. Toivottavasti sukkikset ovat hyvät ja pääset pukeutumaan mekkoon! <3
Kiitos paljon, ihana kuulla! Niin kauniisti sanottu. <3 :)