keskiviikko 26. maaliskuuta 2025

Poronnahka- harness ja mekko nahkatakin kanssa

Jos pidät rock- henkisestä pukeutumisesta, niin harness on ehkä kaikkein käytännöllisin ja paras asuste juuri sinulle! Harness tuo päivän asuun särmää ja rock- henkeä jopa söpön kukkamekon kaverina, jonka lisäksi se sopii muun muassa neuleiden, mekkojen, t- paitojen, toppien ja tunikoiden kaveriksi. Monikäyttöinen asuste siis, jos tyyli viehättää. Tai jos kaipaat asuusi jotain särmää, vaikka rock- henkisyys ei viehättäisi. Harnessissa kannattaa suosia aitoa nahkaa, jotta se on mahdollisimman pitkäikäinen. Tekonahka alkaa karista irti kangaspinnastaan vuodessa tai muutamassa. 


Nahkaharness - itsetehty
Pellavamekko - Nakoa
Sukkahousut - Snag Tights
Olkalaukku - Cobblerina
Nahkatakki - itsetehty
Kengät - Calvin Klein


Tämä kuvissa näkyvä nahkaharness on itsetehty. Tein tämän mustasta poronnahasta, joka on hieman eettisempi vaihtoehto - poroa on saatavilla vain rajallinen määrä per vuosi. Ne saavat elää vapaina luonnossa, joten nahassa voi olla jälkiä elämästä kuten meillä ihmisilläkin. Minua se ei henkilökohtaisesti haittaa, arvet ja muut jäljet kuuluvat elämään. Niitä ei tule, jos ei elä elämäänsä. 

Olen aikoinaan tehnyt myös kukkakuvioisia ja beigejä harnesseja, joten valinnanvaraa riittää. Pehmeämpää lookia hakiessa kannattaa suosia pastellivärejä, kukkakuoseja ja neutraaleja värejä. Myös metalliosien määrä vaikuttaa - harnessin voi myös ommella ilman O- renkaita, D- lenkkejä, niittejä ja sirkkoja. Silloin asuste jää tyyliltään neutraalimmaksi. 


Asuun valitsin tällä kertaa Cobblerinan isomman Rusettilaukun, joka on aivan ihana! Minulla on näitä muistaakseni neljä erilaista, joten tämä laukkumalli on erittäin toimivaksi havaittu. Tarvittaessa saan tähän iPadin tai vesipullon mahtumaan mukaan. Minusta on muutenkin mahtavaa, että tavarat pysyvät järjestyksessä. Tässä laukussa on nimittäin tasku sisällä ja tuossa läpän alla on myös vetoketjullinen tasku. 

Tämä väri on niin kaunis, että haluan saman värisen nahkatakinkin itselleni. Vaaleanpunainen nahkatakki minulla jo on, mutta liilan tai laventelin sävyiselle takille olisi tilaa! Pitääkin katsoa, olisiko jotain suht saman sävyistä nahkaa saatavilla. Ehdin tässä kevään mittaan toisen nahkatakin ommella hurauttaa, jos vaan sopivat materiaalit löytyvät. 


Mekko ja nahkatakki ovat usein yhdessä päällä omassa tyylissäni, sillä se on helppo asuvalinta ja aina tyylikäs kokonaisuus. Tällä kertaa puin päälleni Nakoan midimittaisen pellavamekon, jossa on yläosassa smokkirypytys ja röyhelöiset olkaimet. Tämän pituinen mekko toimii arjessa hyvin! Kuten näkyy, niin ahkerasti olen tätä käyttänytkin, sillä musta väri on ehkä inasen kulunut. 

Pidän todella paljon Nakoan mitoituksesta, sillä mekkojen koot ovat järkevät. Varsinkin lantiolta ja hartioiden kohdalta. Todella usein näkee suoraksi kaavoitettuja vaatteita, mutta eihän lähes kukaan ole täysin suora vartaloltaan. Toinen samanlainen mekko pitää ostaa, tämä on ollut erittäin toimiva ja ihana päällä myös kesän helteillä. Olen käyttänyt tätä ympäri vuoden. Pellava toimii aina vuodenajasta riippumatta. 

 

Ja hei, pakko sanoa, että sorry! Tykkään tästä ompelemastani valkoisesta nahkatakista niin paljon, että se on melkein kaikissa asukuvissa mitä olen ottanut. :D Jotenkin valkoinen takki tuntuu sopivan kaiken kanssa yhteen, vaikka ompelinkin tähän punaisia yksityiskohtia. Onhan minulla muitakin nahkatakkeja, kun pidän niiden ompelusta, mutta olen nyt jämähtänyt tähän. Hupsista. Nahkatakkeja on hyvä olla, sillä se on klassikko, joka toimii aina päivän asusta huolimatta. Se näyttää aina hyvältä. 

Kuten ystäväni kanssa totesimme - takkeja ei voi olla koskaan liikaa. Varsinkaan Suomessa asuessa. Onnekseni niitä on mukava myös ommella, niin saan aina tehtyä sellaisen kuin haluan. 


Millainen on lempitakkisi? Aurinkoista viikkoa sinulle ja muille takkihöperöille muutama linkkivinkki inspiraatioksi alle! 



6 kommenttia:

  1. On niin upea takki että sen voi laittaa joka asun kanssa! :) nahkatakki ylipäätään käy kaiken kanssa. Liila kuulostaa ihanalle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon! <3 Oon positiivisesti yllättynyt miten hyvin tämä passaa kaiken kanssa! Odotin, että nuo punaiset yksityiskohdat olisivat olleet ns. liian voimakkaat muiden kuin suht saman "sävyperheen" sävyjen kanssa, mutta eipä olekaan. Tai ei ainakaan omaan silmään käy huonolla tavalla. :) Liila ois kyl aivan mahtava, just huomasin yhden uuden nahkafirman, jolla ois aika herkullinen liila valikoimissa, jos vaan on laadultaan sellainen mistä pidän. <3

      Poista
  2. Kyllä voi kehua itseäsi tuosta takista, on se niin upea. Musta on niin yleinen väri, niin tuo valkoinen eroaa upeasti muista! Liilakaan ei ole paha väri :)
    Ja tykkään myös tuosta harnessista :D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos paljon, ihana kuulla et pidät tuosta takista! <3 Valkoinen on kaunis väri ja tosiaan eroaa joukosta, kun kaikilla on yleensä mustat bikertakit. Pastellivärisinä minulla on jo mintunvärinen ja vaaleanpunainen, mut liila ois ihana. Ihana kuulla, se on huippu! ^^ Saa särmää asuun kuin asuun, vaikka ois sellainen söpö ja herkkä vaate päällä. :)

      Poista
  3. Minustakin nahkatakki sopii kaiken kanssa :) tuo valkoinen on ihana! Mulla on vaan keinonahkatakki mutta se istuu hyvin ja on sopiva koko, voi olla että ostan toisenkin samanlaisen ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihana kuulla, kiitos! ^^ Nahkatakki on kyllä niiiiin monikäyttöinen. Miulla on ollut nahkatakit käytössä jostain 12- vuotiaasta asti, sitä ennen yleensä farkkutakki. :D Hyvä istuvuus on tärkeä juttu, mutta harmillisen harvinainen valmis vaatteissa, kun mitoitukset ovat vähän mitä ovat. Hyvä löytö siis siulla, lempivaatteita ja kenkiä on hyvä olla useita! <3 :)

      Poista

Muistathan hyvät käytöstavat kommentoidessasi!:)